Cambridge’in en zengin üniversitesi çekildi: Başbakan’dan ‘silah’ talimatı

Middle East Eye, Cambridge Üniversitesi’nin en zengin kurucu koleji olan Trinity College Cambridge’in tüm silah şirketlerinden ayrılma kararı aldığını açıkladı. Bu karar, MEE’nin Şubat ayında Trinity’nin İsrail ordusu tarafından kullanılan insansız hava araçları ve kara ekipmanlarının yüzde 85’ini üreten İsrail’in en büyük silah şirketi Elbit Systems’e 61.735 Sterlin (78.089 Dolar) yatırdığını ortaya çıkarmasının ardından geldi.

TÜM ÜNİVERSİTE ÇALIŞANLARI SORUMLU OLUR

MEE ayrıca üniversitenin İsrail’in Gazze’ye yönelik savaşını silahlandıran, destekleyen ve bundan kâr sağlayan diğer şirketlere de milyonlarca dolar yatırdığını bildirdi. Bu rapora cevaben, 28 Şubat’ta İngiltere merkezli bir insan hakları grubu olan Filistinliler için Uluslararası Adalet Merkezi (ICJP), Trinity College’a yatırımlarının İsrail’in savaş suçlarına ortak olabileceği uyarısında bulunan, yasal bir bildiri yayınladı. ICJP yasal bildiriminde, “kolejdeki memurlar, yöneticiler ve hissedarların, İsrail’in savaş suçlarına ve insanlığa karşı suçlarına potansiyel olarak ortak olan silah şirketlerine yatırımlarını sürdürmeleri halinde bireysel olarak cezai olarak sorumlu olabileceklerini” belirtti.

ÜNİVERSETEDE OYLAMA

MEE, Trinity’nin öğrenci birliğine yakın ve iyi bilgilendirilmiş üç kaynaktan, önemli mali ve diğer kararlardan sorumlu üniversite konseyinin Mart ayı başında Trinity’nin silah şirketlerinden yatırımlarını çekme yönünde oy kullandığını öğrendi. Bu kaynaklara göre kolej, 8 Mart’ta bir aktivistin kolej içinde, meşhur Balfour Deklarasyonu’nu kaleme alan Lord Arthur Balfour’un 1914 tarihli portresini tahrif etmesinin ardından silah şirketlerinden yatırımlarını çekeceğini duyurmamaya karar verdi. Olay Birleşik Krallık medyasında geniş yer bulmuş ve aralarında Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden’ın da bulunduğu İngiliz milletvekilleri tarafından kınanmıştı.

ZENGİNLER KOLEJİ HANGİ ŞİRKETLERLE BERABER DEŞİFRE OLDU?

MEE Şubat ayında üniversitenin, İsrail ordusuna buldozer sattığı için uzun süredir boykot kampanyalarının hedefi olan ABD merkezli ağır ekipman şirketi Caterpillar’da ve General Electric, Toyota Corporation, Rolls-Royce, Barclays Bank ve L3Harris Industries de dahil olmak üzere İsrail’in savaşına dahil olan diğer birçok şirkette yaklaşık 3,2 milyon dolar değerinde yatırımları olduğunu ortaya çıkardı. Trinity tüm bu şirketlerden ayrılma taahhüdünde bulunmadı.

GAZZE TEPKİSİ

Dergi yazısında ‘ Perşembe günü, Cambridge akademisyenleri tarafından kaleme alınan ve üniversitenin 1.700’den fazla çalışanı, mezunu ve öğrencisi tarafından imzalanan, geçen hafta bir protesto kampı kuran ve üniversiteyi İsrail’in Gazze’ye yönelik savaşındaki olası suç ortaklığına son vermeye çağıran protestoculara destek ifade eden bir açık mektup yayınlandı. Kampın organizatörleri MEE’ye yaptıkları açıklamada Cambridge Üniversitesi’nin “Filistin’de devam eden etnik temizlikte suç ortağı olan” şirket ve kurumlarla olan tüm ilişkilerini açıklamasını talep ettiklerini söyledi’diye yazıyor.

BAŞBAKAN REKTÖRLERİ TOPLADI; TRINITY İRLANDA AÇIKLADI

Dergiden yer alan yazıda İngiltere başbakanının geçtiğimiz Perşembe günü 17 üniversitenini rektör yardımcılarını topladığı hatırlatıldıktan sonra ; ‘Aynı gün, İrlanda’nın en prestijli üniversitesi olan Trinity College Dublin, Gazze savaşını protesto eden öğrencilerin oturma eyleminin ardından Filistin’in işgalinde rol oynayan İsrail şirketlerinden el çekeceğini açıkladı’ diye yazdı.

Kaynak: Middle East Eye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x