Piyasalarda tansiyonu yükselten kredi kartı kararı

Kredi kartı nakit avans haklarının düşürülmesi ve taksit sayısının azaltılması ile beraber, ihtiyaç kredisi faiz oranlarında artış meydana geldi. Atılan yeni adımla beraber, ihtiyaç kredisi kullanmayı düşünenler için finansman maliyetini yükseltiyor.

Kredi kartlarına da yeni düzenlemeler geliyor. Kredi kartlarında nakit avans limiti % 25 ile sınırlandırılıyor. Kredi kartlarından çekilecek nakit avansta maksimum taksit sayısı 3’e indiriliyor. Mevduat faizleri % 50’nin üzerine çıkarken kredi faizleri de %60’ların üzerine kadar çıktı.

Bankalar, 11 Mart 2024 tarihi itibarıyla kredi kartından nakit avanslarda taksit sayısını 3’e kadar düşürdü. Geçen aya kadar bu sayı 12’ye kadar çıkabiliyordu

MERKEZ BANKASI TALİMAT GÖNDERDİ

Merkez Bankası’nın (TCMB) bankalara sözlü yönlendirme yaparken, nakit avans taksit sınırına dair yazılı bir talimat göndermediği ortaya çıktı

Yılın ilk 9 haftasında kredi kullanım oranı yüzde 5,5 artarken, kredi kartı harcamalarında artış oranı yüzde 13,8’e kadar çıkmıştı.

Şubat enflasyonunun Merkez Bankası beklentilerini aşmasının ardından, TCMB geçen hafta ilave sıkılaşma adımları açıklamıştı.

Duyuruda, kredi büyümesine dayalı menkul kıymet tesisi kapsamında TL ticari krediler için yüzde 2,5 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2’ye indirilmesine, ihtiyaç kredilerinde yüzde 3 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2’ye düşürülmesine, taşıt kredilerinde ise yüzde 2 sınırının korunmasına karar verildiği bildirilmişti.

Kredi büyüme sınırlarına ilişkin uygulamanın etkinliğini artırmak amacıyla menkul kıymet tesisine ek olarak, kredi büyümesine dayalı zorunlu karşılık tesis edilmesi kararı da alınmıştı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x